Choroba łowczego, czyli tak powstaje dezinformacja

W dobie szeroko rozprzestrzenionej internetowej rewolucji informacyjnej, dezinformacja staje się coraz większym problemem społecznym. Coraz częściej spotykamy się z fałszywymi informacjami, które są rozpowszechniane w celu manipulacji opinią publiczną. Jednym z mechanizmów powstawania dezinformacji jest tzw. choroba łowczego.

Choroba łowczego to zjawisko, w którym osoba poszukująca informacji potwierdzających jej własne przekonania, znajduje jedynie źródła potwierdzające jej punkt widzenia. W efekcie, dochodzi do wzmocnienia poczucia przekonania o swojej racji, ignorując lub dyskredytując inne, potencjalnie bardziej obiektywne źródła informacji.

Jednym z powodów występowania choroby łowczego może być brak krytycznego myślenia oraz lenistwo umysłowe. Zamiast zastanowić się nad prawdziwością przekazywanych informacji i zweryfikować je w różnych źródłach, osoba chora na chorobę łowczego przyjmuje wszystkie informacje zgodne z jej poglądami za fakt.

W dobie mediów społecznościowych, gdzie każdy może publikować treści bez żadnej kontroli, problem dezinformacji staje się jeszcze bardziej palący. Fałszywe informacje rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, a ludzie, cierpiący na chorobę łowczego, nie tylko nie weryfikują ich prawdziwości, ale wręcz się nimi kierują w swoim działaniu i podejmowaniu decyzji.

Niejednokrotnie widzieliśmy przykłady, gdzie dezinformacja miała realne konsekwencje społeczne. Fake newsy mogą wpłynąć na wynik wyborów, prowadzić do wzrostu nienawiści między grupami społecznymi, czy przyczyniać się do fałszywego uznania odpowiednich osób za winne nieistniejących zdarzeń. Dlatego tak ważne jest, aby nie ulegać chorobie łowczego i krytycznie podchodzić do przekazywanych informacji.

W walce z dezinformacją kluczowe jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, nauka samodzielnej weryfikacji źródeł informacji oraz promowanie edukacji medialnej. Tylko w ten sposób będziemy w stanie skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji i chronić społeczeństwo przed ich szkodliwymi konsekwencjami.