Nowelizacja szkodowa to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. Po niedawnych zmianach w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, pojawiła się potrzeba wprowadzenia nowych regulacji dotyczących szkód wyrządzonych przez pojazdy.
W dniu 25 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Finansów Publicznych, podczas którego omawiano projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Kodeksu cywilnego. Projekt ten dotyczył m.in. wprowadzenia nowych regulacji dotyczących szkód wyrządzonych przez pojazdy.
Celem nowelizacji szkodowej jest m.in. zwiększenie ochrony osób poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz usprawnienie procedury wypłaty odszkodowań. Nowe przepisy mają również zmierzać do zmniejszenia liczby oszustw ubezpieczeniowych, które w ostatnich latach stały się coraz bardziej powszechne.
Jedną z kluczowych zmian zaproponowanych w projekcie jest wprowadzenie tzw. taryfikacji szkód, czyli określenie stałych kwot odszkodowań w zależności od rodzaju szkody. Dzięki temu osoby poszkodowane będą mogły szybciej otrzymać należne im świadczenia, a proces wypłaty odszkodowań będzie bardziej przejrzysty i efektywny.
Nowelizacja szkodowa po czytaniu w połączonych komisjach jest krokiem w dobrą stronę w dziedzinie ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki nowym regulacjom osoby poszkodowane będą miały pewność, że otrzymają należne im odszkodowania, a firmy ubezpieczeniowe będą mogły skuteczniej zwalczać oszustwa. Mam nadzieję, że zaproponowane zmiany zostaną szybko wprowadzone w życie i przyczynią się do poprawy funkcjonowania systemu ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.