Stan jest trzydziestym, który udokumentował zawsze śmiertelną chorobę u dzikich jeleni

Zdrowa łania bielika w hrabstwie Osage. Zdjęcie: Kelly Bostian/KJBOutdoors

Oklahoma jest obecnie 30. stanem, w którym udokumentowano występowanie przewlekłej choroby wyniszczającej wśród dzikich jeleni.

Departament Ochrony Dzikiej Przyrody Oklahomy poinformował we wtorek, że jeleń, zauważony przez ranczera z hrabstwa Texas w pobliżu Optima, zachowywał się nienormalnie. Według rzecznika departamentu Micah Holmesa, urzędnicy ds. dzikiej przyrody zlokalizowali jelenia i wykonano dwa zestawy testów w celu potwierdzenia CWD.

Optima to małe miasteczko na północny wschód od Guymon, mniej więcej w centrum hrabstwa Texas.

“Raport nie jest zaskakujący” – powiedział. “Występuje w każdym stanie wokół nas, w tym w dwóch graniczących z Panhandle. Nie jest to coś, co chcieliśmy znaleźć, ale nie jest to niespodzianka i mamy strategię do opracowania w strategii reagowania na CWD “.

W ubiegłym roku w stanie Teksas odnotowano jelenia zarażonego CWD nieco ponad milę na południe od linii stanowej w pobliżu hrabstwa Cimarron.

Departament Dzikiej Przyrody aktywował stanową strategię reagowania, opracowaną wspólnie z Departamentem Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa Oklahomy. Dodatkowe testy CWD podczas sezonu łowieckiego 2022 w hrabstwie Cimmaron nie wykazały żadnych jeleni z pozytywnym wynikiem CWD. Departament pobrał ponad 10 000 próbek do testów CWD w całym stanie od 1999 roku.

Raport z tego tygodnia oznacza trzeci przypadek CWD udokumentowany w stanie, ale poprzednie dwa dotyczyły łosi hodowanych w niewoli. Pierwszy miał miejsce w hrabstwie Oklahoma w 1998 roku, a następny w hrabstwie Lincoln w 2019 roku. Urzędnicy Departamentu Rolnictwa poddali eutanazji wszystkie łosie w tych obiektach i nie mogli już hodować jeleniowatych.

CWD to zawsze śmiertelna choroba neurologiczna atakująca mózgi jeleni, łosi, łosi i innych członków rodziny jeleniowatych, tworząc dziury przypominające gąbki.

Choroba jest problematyczna, ponieważ białko z płynów ustrojowych, które rozprzestrzenia chorobę, zwane prionem, może istnieć w glebie przez wiele lat. Ponadto, zwierzę może być nosicielem choroby przez lata bez wykazywania objawów. Nie ma szczepionki ani leczenia, a testy wymagają śmierci zwierząt.

Urzędnicy nie udokumentowali przeniesienia CWD z dzikich zwierząt na ludzi, ale nie zalecają spożywania mięsa jeleni z CWD.

Dane U.S. Geological Survey pokazują, że CWD została po raz pierwszy zidentyfikowana u jeleni żyjących w niewoli w ośrodku badawczym w Kolorado pod koniec lat 60-tych. Choroba została wykryta u dzikich jeleni w 1981 roku, ale pozostała ograniczona do północnego Kolorado i południowego Wyoming do lat 90-tych. Obecnie występuje zarówno w stadach żyjących w niewoli, jak i na wolności w 30 stanach i trzech prowincjach Kanady.

Holmes powiedział, że ranczer, który zgłosił jelenia, prowadził swój traktor, gdy zobaczył jelenia. Podczas gdy większość dorosłych jeleni ucieka przed traktorem, ten potknął się, powiedział.

“Polegamy na właścicielach ziemskich, myśliwych, wszystkich codziennych mieszkańcach Oklahomy, aby byli naszymi oczami i uszami” – powiedział. “Jeśli zobaczą coś, co nie wygląda normalnie, chcemy, żeby do nas zadzwonili. Czasami może to być nic takiego, ale doceniamy, że o tym wiedzą, a czasami jest to coś ważnego”.

Holmes powiedział, że czas i lokalizacja raportu są szczęśliwe, ponieważ obszar ten jest stosunkowo słabo zaludniony, a sezony łowieckie nie są otwarte. W ubiegłym roku departament dostarczył zamrażarki w niektórych częściach hrabstwa Cimarron i zachęcał myśliwych do podrzucania czaszek jeleni do testów.

“Wyobrażam sobie, że coś takiego może pojawić się ponownie w tym roku” – powiedział.

Dodatkowe informacje na temat zdrowia ludzi związane z CWD są dostępne w U.S. Geological Survey pod adresem usgs.gov/centers/nwhc/science/chronic-wasting-disease#publications.

Aby uzyskać więcej informacji na temat choroby, przepisów łowieckich i prawidłowego usuwania zakażonych zwierząt, proszę odwiedzić stronę internetową Departamentu Dzikiej Przyrody pod adresem wildlifedepartment.com/hunting/resources/deer/cwd.