Program zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na rok 2022 wchodzi w życie, mając na celu ochronę populacji świń oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby. ASF to wirusowa choroba zakaźna, która ma ogromny wpływ na gospodarkę rolną, zwłaszcza w przypadku producentów trzody chlewnej.

ASF zostało po raz pierwszy zdiagnozowane w Polsce w 2014 roku i od tego czasu stanowi poważne wyzwanie dla hodowców świń oraz władz odpowiedzialnych za zapobieganie epidemii. Przenoszona jest głównie drogą kontaktu bezpośredniego między zwierzętami, a także przez kleszcze i ludzi.

Nowy program zwalczania ASF-u na rok 2022 obejmuje szereg działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia epidemii oraz szybką reakcję w przypadku wykrycia zakażenia. W ramach programu przewidziane są regularne kontrole sanitarne w gospodarstwach hodowlanych, szkolenia dla hodowców dotyczące profilaktyki ASF oraz intensyfikacja badań diagnostycznych.

Ponadto program zakłada także zwiększenie działań mających na celu zwalczanie dzików, które stanowią potencjalne źródło zakażenia dla świń hodowlanych. W tym celu planowane są akcje odstrzału dzików oraz montaż płotów zabezpieczających obszary hodowlane przed dostępem dzików.

Wprowadzenie programu zwalczania ASF-u na rok 2022 jest krokiem w dobrą stronę w walce z tą groźną chorobą. Wymaga on jednak zaangażowania wszystkich stron zaangażowanych w produkcję trzody chlewnej oraz ścisłej współpracy pomiędzy hodowcami, weterynarzami i władzami odpowiedzialnymi za zdrowie zwierząt.

Wdrażanie skutecznych działań profilaktycznych oraz szybka reakcja w przypadku wykrycia zakażenia są kluczowymi elementami w ochronie populacji świń przed ASF. Dlatego też wspólna praca wszystkich zaangażowanych stron jest niezbędna dla skutecznego zwalczania tej groźnej choroby.