Program zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na 2021 rok już został ogłoszony przez odpowiednie organy państwowe. Jedną z kluczowych zmian w tym programie jest zakończenie systemu ryczałtowego wynagrodzenia za lochy zakażone ASF-em.

Od lat system ryczałtowy był krytykowany przez hodowców świń, którzy uważali, że nie odzwierciedla on rzeczywistych strat ponoszonych przez nich w przypadku zakażenia ASF-em. Zazwyczaj ryczałtowe stawki były stałe i niezależne od rzeczywistej wartości utraconego zwierzęcia, co powodowało frustrację i niezadowolenie wśród hodowców.

Nowy program zwalczania ASF na 2021 rok zakłada indywidualne wyceny zakażonych zwierząt, w oparciu o ich wartość rynkową oraz potencjalne straty wynikające z ich utraty. Hodowcy zostaną zobowiązani do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wartość zwierząt, co ma zapobiec nadużyciom i nieuczciwym zgłoszeniom.

Dodatkowo, w ramach programu przewidziane są również dodatkowe środki zaradcze, takie jak dodatkowe kontrole sanitarno-weterynaryjne, kampanie informacyjne dla hodowców oraz zwiększone wsparcie finansowe dla poszkodowanych przez zakażenie ASF-em.

Ogłoszenie zakończenia systemu ryczałtowego za lochy zakażone ASF-em zostało przyjęte z radością przez hodowców świń, którzy widzą w tym kroku duży postęp w zakresie ochrony ich interesów oraz równości w dostępie do rekompensat za poniesione szkody. Mam nadzieję, że nowy program zwalczania ASF na 2021 rok przyczyni się do skuteczniejszego zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby oraz zapewni uczciwe i sprawiedliwe rekompensaty dla poszkodowanych hodowców.